دانستنی های شیرآلات

چگونه مغزی شیر اهرمی را تعویض کنیم؟

تعویض مغزی شیر اهرمی

در میان انواع شیرآلاتی که در بازار وجود دارد، شیرآلات اهرمی از جمله رایج ترین انواع شیر آب است که در غالب ساختمان ها مورد استفاده می شود.

با توجه به کارایی آسان این شیرآلات، استقبال زیادی از آن ها شده و به ویژه در منازل مردم ترجیح می دهند شیرهای اهرمی را مورد استفاده قرار دهند.

شیرهای اهرمی، دارای یک اهرم هستند که با حرکت آن به سمت بالا شیر آب باز شده و با حرکت به سمت پایین، جریان آب قطع می شود. برای تغییر دمای آب نیز باید اهرم را به سمت چپ و یا راست بچرخانید. کنترل ورود آب سرد و گرم، بر عهده کارتریج و یا مغزی شیر اهرمی است.

کارتریج یا مغزی شیر اهرمی چیست؟

مغزی شیر اهرمی چیستیکی از مهمترین قطعاتی که در شیرآلات اهرمی وجود دارد، کارتریج  است. این قطعه کمک می کند تا در زمان چرخش اهرم، آب سرد و گرم به میزانی که نیاز داریم خارج شود در نتیجه در صورتی که کارتریج دچار عیب شود، در جریان ورودی آب و دمای آب مشکل ایجاد می شود.

در این زمان شما باید مغزی شیر اهرمی را عوض کنید. از آنجایی که شیرآلات اهرمی در سال های اخیر بیشترین آمار فروش را به خود اختصاص داده است، لازم است شما با نحوه تعویض مغزی شیر اهرمی آشنا باشید تا خودتان بدون نیاز به تعمیرکار بتوانید در اولین فرصت مشکل را رفع کنید.

چرا باید مغزی شیر اهرمی را عوض کنیم؟

یکی از سوالاتی که معمولا کاربران از ما مطرح می کنند این است که چه زمان لازم است کارتریج شیر آب را عوض کنیم.

از آنجایی که ممکن است هر قسمت از شیر خراب شود، لذا باید بدانیم که آیا مشکل رخ داده به دلیل عیب در مغزی هست یا خیر. دو علامت اصلی را اگر در شیرآلت خود مشاهده نمودید حتما در اولین فرصت مغزی شیر را عوض کنید:

 • آیا شیر آب منزل مدتی است چکه می کند؟ حتی اگر اهرم به صورت کامل به سمت پایین باشد، باز هم نشت آب از شیر دیده می شود این نشان می دهد که مغزی شیر نیاز به تعویض داشته و کارایی خود را از دست داده است.
 • قبلا بیان کردیم که کنترل دمای آب با چرخش اهرم و به کمک مغزی شیر انجام می گیرد. اگر متوجه شدید که مدتی است در تنظیم دمای آب دچار مشکل شده اید پیشنهاد می کنیم که مغزی شیر آب را عوض کنید.

چگونه مغزی شیر اهرمی تعویض کنیم؟

تعویض مغزی شیر اهرمیشما با چند ابزار ساده و آگاهی از ساختار شیرهای اهرمی به راحتی می توانید کارتریج را عوض کنید.

لذا آموزش را از پایه و با معرفی ساختار این قبیل شیرآلات آغاز می کنیم. از نظر ظاهری، هر شیر آب اهرمی از دو قسمت کلی تقسیم شده است:

 • بدنه شیر

جنس فلز به کار رفته در شیرهای اهرمی از فلز برنج است.

 • مغزی پلاستیکی

در زیر اهرم، یک نماد پلاستیکی وجود دارد که نیمی آن قرمز و نیمی دیگر آبی است. این قطعه کمک می کند تا شما در تعیین جهت آب گرم و سرد اشتباه نکنید.

با توجه به این مطلب، اکنون مراحل تعویض مغزی شیر اهرمی را بررسی می کنیم:

 • در ابتدا شما باید به کمک یک پیچ گوشتی، این قطعه پلاستیکی رنگی را که در زیر اهرم قرار دارد باز کنید.
 • داخل این سوراخ را با چراغ قوه نور بیاندازید تا بتوانید پیچ داخل آن را رویت کنید. سپس پیچ گوشتی مربوطه را داخل سوراخ برده و پیچ را باز کنید. با باز شدن این پیچ، اهرم روی شیر برداشته می شود.
 • بعد از برداشتن اهرم، اکنون نوبت به آن می رسد که پیچ حلقوی موجود را باز کنید. این پیچ به راحتی باز می شود.
 • زیر حلقه، یک مهره برنجی وجود دارد که شما باید این مهره را نیز باز کنید.
 • در این زمان مغزی نیز رویت می شود و شما باید کارتریج را در بیاورید تا باز شود. کافی است مغزی را به سمت بالا بکشید.
 • زمانی که می خواهیم کارتریج را در شیر قرار دهید، باید برآمدگی های کف شیر با برآمدگی های مغزی شیر با هم تطابق داشته و بر روی هم قرار گیرند.
 • در انتها بعد از تعویض مغزی، تمامی مراحل ذکر شده در بالا را برعکس عمل کنید تا شیر بسته شده و بتوانید از آن استفاده کنید.

در صورت نیاز می‌توانید از ویدئو زیر کمک بگیرید.


 

 

چند نکته مهم برای تعویض مغزی شیر اهرمی:

همانگونه که متوجه شدید تعویض مغزی شیر اهرمی کار ساده ای بوده و شما با این راهنما به راحتی خودتان می توانید کارتریج را عوض کنید. اما چند نکته را در نظر داشته باشید:

خرید کارتریج با کیفیت مناسب

زمانی که می خواهید مغزی شیر را عوض کنید، باید بعد از بیرون آوردن مغزی خراب آن را به شرکت های فروشنده ببرید تا یک کارتریج شبیه به نوع اصلی خریداری کنید.

دقت کنید که مغزی شیر باید با کیفیت باشد در غیر این صورت در مدت کوتاهی مجددا نیاز به تعویض خواهد بود. پیشنهاد ما بر این است که مغزی شیر را از همان شرکتی که شیرآلات را خریداری نموده اید، تهیه کنید.

داشتن تجهیزات کامل

ابزار تعویض مغزی شیر اهرمی

شما برای باز کردن مغزی شیر اهرمی باید تجهیزات همانند آچار فرانسه، آچار آلن، پیچ گوشتی و… را در اختیار داشته باشید.

قبل از اینکه شروع به کار کنید، وسایل مورد نیاز را تهیه کنید.

کمک گرفتن از راهنما

اگر شما در امر تعمیر انواع شیرآلات تخصص دارید، جایی برای نگرانی نخواهد بود ولی در صورتی که اولین بار است که می خواهید تعویض مغزی شیر آب را تجربه کنید، حتما لازم است قبل از اجرا، راهنمای شیرآلات خود را مطالعه نمایید تا با روند کار آشنا شوید.

هرچند که در این مقاله ما سعی کرده ایم نحوه تعویض مغزی شیر را با جزئیات بیان کنیم تا بتوانید به سادگی این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *