دانستنی های شیرآلات

روش استعلام استاندارد کالا

استعلام استاندارد کالا

نحوه استعلام استاندارد بودن کالا

تا به حال برای شما پیش آمده به کیفیت کالایی شک کرده باشید؟ یا با خود گفته باشید این دفعه مثل هر دفعه نیست!
بله درست حدث زدید، کالایی که خریده اید استاندارد نبوده و احتمالا شما کالای تقلبی را خریده اید. این مورد علاوه بر کالاهای خارجی در مورد کالاهای ایرانی هم وجود دارد که البته راه حلی بسیار ساده برای کالاهای ایرانی پیش روی شما است. در ادامه به نحوه استعلام استاندارد کالا و به صورت خاص شیرآلات را توضیح خواهیم داد.

یکی از مواردی که هنگام خرید شیرآلات به ویژه شیرآلات ارزان قیمت و اقتصادی باید مدنظر مشتریان محترم قرار بگیرد استاندارد بودن شیر خریداری شده است. در مطلب شیرآلات ارزان قیمت اشاره کردیم که برخی از تولیدکنندگان علیرغم اینکه محصولات آنها  نشان استاندارد ملی ایران را ندارد و اداره استاندارد از لحاظ کیفیت محصولات آن شرکت‌ها را منطبق با پارامترهای استاندارد تشخیص نداده است، اقدام به درج مهر استاندارد بر روی محصولات خود و بسته بندی آنها می نمایند و موجب گمراهی و فریب مشتریان می شوند. بنابراین نمی‌توان صرفاً به وجود مهر استاندارد بر روی کالا اکتفا کرد. حتی گاهی اوقات برخی از تولیدکنندگان در گذشته مهر استاندار داشته‌اند، اما در حال حاضر اعتبار استاندارد آنها منقضی شده است و کالا دارای مهر استاندارد معتبر نمی باشد.

 سوال این است که چگونه میتوانیم واقعی بودن یا تقلبی بودن استاندارد درج شده بر روی یک محصول را احراز کنیم؟

استعلام استاندارد بودن کالاها

اگر بر روی محصولات مختلف از جمله شیرآلات و متعلقات آن ها و سایر تولیدات شرکت‌های مختلف دقت کنید، می بینید که در زیر یا کنار علامت استاندارد درج شده بر روی بسته بندی یا تنه محصول، یک شماره سریال ده رقمی نوشته شده است. هر محصولی شماره استاندارد مخصوص به خود را دارد و اداره محترم استاندارد برای تک تک محصولاتی که مورد بررسی قرار می‌دهد، یک شناسه ۱۰ رقمی مشخص صادر می‌کند و تولید کننده ها ملزم به درج این شماره ۱۰ رقمی در زیر علامت استاندارد خود می باشند به طوری که قابل رویت و بررسی باشد. شما می توانید برای استعلام استاندارد کالا با پیامک (sms) این شماره ده رقمی به سرشماره 10001517 اصالت و صحت استاندارد درج شده بر روی محصول را احراز نماید.

نتیجه استعلام استاندارد وقتی کد ده رقمی را به سرشماره مذکور پیامک کنید، پس از مدت کوتاهی (حدودا بعد از یک یا دو دقیقه) از جانب اداره استاندارد به صورت خودکار ارسال میشود. پیامک ارسال شده حاوی تمام اطلاعات مربوط به آن شرکت تولید کننده خواهد بود.
نام و مشخصات تولید کننده، جواز تولید و برخی اطلاعات دیگر می‌باشد که از منقضی شدن یا معتبر بودن جواز فعالیت و استاندارد بودن آن محصول شما را آگاه می سازد. بنابراین در هنگام خرید محصولات علاوه بر اینکه به استاندارد بودن آن دقت می نمایید از واقعی بودن مهر استاندارد مندرج نیز مطمئن شوید تا کالایی با استاندارد واقعی و معتبر دریافت کنید.

استعلام استاندارد بودن کالاها

آیا استفاده از مهر استاندارد غیر واقعی یا غیر معتبر جرم محسوب می شود؟

استفاده از مهر استاندارد بدون داشتن مجوز و یا در صورت منقضی شدن و اتمام اعتبار آن و یا به جهت ابطال مهر استاندارد از مصادیق جعل محسوب می شود و شخصی که مرتکب چنین عملی شده باشد جاعل بوده و حق و امکان معرفی وی به دادگاه برای افرادی که فریب خورده اند وجود دارد. بنابراین اگر با چنین مواردی برخورد کردید و پس از اخذ استعلام استاندارد کالا ، کالای خریداری شده توسط شما استاندارد غیر واقعی و تقلبی داشت و در سطح شهرها توزیع می شد می توانید گزارش خود را به شماره ۱۵۱۷ نمایید تا از طریق مراجع ذیربط و قضایی مورد بررسی و پیگیری قرار بگیرد.

به خبر منتشر شده از سایت تابناک توجه کنید :

اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران از توليد و عرضه غير مجاز شيرآلات بهداشتي خبر داد.

مهدي پورهاشم مديركل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران با اعلام اين خبر افزود: بر اساس گزارشات رسيده مبني بر توليد و عرضه غير مجاز شيرآلات بهداشتي در منطقه كيانشهر تهران، بازرسين اين اداره كل در بازديد از منطقه، موفق به كشف يك واحد غير مجاز توليد كننده شير آلات بهداشتي با نام هاي تجارتي ارسلان و آسمان گرديدند.

وي در ادامه گفت: در بررسي دقيق محل، مقادير قابل توجه اي قطعات منفصله از قبيل پوسته، تنه ماشينكاري شده شيرآلات مخلوط كلاسيك تكپايه ، دوش حمام و ظرفشويي و همچنين مقادير قابل توجهي جعبه هاي تكي و مادر بسته بندي محصول نيز مشاهده و ضبط شد.

پورهاشم گفت: واحدهاي مذكور توليدات خود را با طرح جعل شده علامت استاندارد ملي مونتاژ،
بسته بندي و به بازار عرضه مي نمودند.

مديركل استاندارد تهران افزود: همچنين يك واحد مونتاژ، بسته بندي و عرضه انواع شيرآلات بهداشتي فاقد پروانه كاربرد علامت استاندارد ملي موسوم به فرزان شير نيز طي بازرسي هاي متعاقب از منطقه مذكور كشف گرديد.

ايشان متذكر شد: شيرالات بهداشتي مشمول اجراي استاندارد اجباري است و مطابق ماده 9 قانون اصلاح قوانين و مقررات موسسه استاندارد وتحقيقات صنعتي ايران، هرگاه اجراي استاندارد در مورد كالاهايي اجباري اعلام شود، توليد، تمركز، توزيع و فروش اين گونه كالاها با كيفيت پايين تر از استاندارد مربوطه و يا بدون علامت استاندارد ايران ممنوع است .

وي تاكيدكرد: تمامي عرضه كنندگان از فروش انواع شيرآلات ساختماني فاقد نشان استاندارد خودداري نمايند كه در غير اين صورت مطابق قانون مذكور با متخلفان برخورد كيفري مي گردد.

منبع خبر : https://www.tabnak.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *