دانستنی های شیرآلات

5روش تمیز کردن شیرآلات

تمیز کردن شیرآلات
تمیز کردن شیرآلات

اصول صحیح تمیز کردن شیرآلات بهداشتی

امروزه شیرآلات بهداشتی ساختمان یکی از پر کاربردترین محصولاتی هستند که در جوامع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و از ملزومات زندگی امروز محسوب می شوند. طوری که سپری کردن یک روز بدون محصولات بهداشتی و شیرآلات بسیار سخت و عذاب آور خواهد بود.

به جهت کثرت استفاده از شیرآلات بهداشتی همینطور وجود انواع املاح معدنی و رسوبات در آب‌های مصرفی، شیرآلات دچار جرم گرفتگی، زردی و کثیفی می‌شوند و از نظر ظاهری، زیبایی و درخشندگی خود را بعد از مدتی استفاده از آن ها را از دست می دهند.

وجود این املاح و آلودگی ها بر روی شیر ها علاوه بر ایجاد ظاهری زشت و کثیف، موجب انتشار انواع آلودگی ها و غیر بهداشتی شدن محیط هم خواهد شد. بنابراین ضروری است که شیرآلات ظرفشویی، توالت، روشویی و حمام به صورت مرتب جرم زدایی و تمیز شوند تا هم ظاهری درخشان و زیبا داشته باشند و هم از انتشار آلودگی ها و بروز بیماری های احتمالی جلوگیری شود.

این موضوع در مورد کسانی که در منزل خود کودک و سالمند دارند یا در محل کار خود با کودکان و سالخوردگان در ارتباط هستند بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. چرا که احتمال بروز بیماری در این گروه های سنی بیشتر وجود دارد. بنابراین بهداشت شیرآلات بسیار موضوع مهم و حساسی است.

موضوعی که در این جا به آن می پردازیم بهترین، اصولی ترین و کاربردی ترین روش های از بین بردن جرم شیرآلات است. در این زمینه روش های متعددی برای نظافت و تمیز کردن شیرآلات وجود دارند که در زیر به آنها اشاره می کنیم.
لازم به توضیح است که موارد اول و دوم را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم و صرفاً جهت آگاهی شما از مضرات آن ها و آسیب هایی که به شیرآلات و جسم و پوست شما می رسانند به توضیح آنها می پردازیم.

تمیز کردن شیرآلات

روش های از بین بردن جرم شیرآلات :

 1. استفاده از محلول های شیمیایی حاوی اسید.(پرخطر و ریسکی)

 2. استفاده از محلول های سفید کننده وایتکس.(پرخطر و ریسکی)

 3. استفاده از کف مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی.

 4. استفاده از جوش شیرین یا بی کربنات سدیم.

 5. استفاده از سرکه طبیعی سفید یا آبلیمو.(بهترین روش)

یک) استفاده از محلول های شیمیایی حاوی اسید.

محلول های شیمیایی حاوی اسید سولفوریک یا هیدروکسید سدیم هستند که هر دو برای سلامت انسان بسیار پر خطر است اما قدرت بسیار بالایی برای رسوب زدایی و از بین بردن جرم شیرآلات دارند تا جایی که حتی برای باز کردن لوله های گرفته، چربی‌های اشباع شده در لوله های سیفون و خروجی فاضلاب ها هم از آنها استفاده می کنند. استفاده از این مواد برای تمیز کردن شیرآلات نه تنها باعث خرابی شیرآلات در کم ترین و کوتاه ترین زمان ممکن شده و باعث سیاهی و از بین رفتن پوشش کروم یا رنگ شیرآلات شما می شوند، بلکه باعث انواع بیماری های تنفسی و ریوی خواهند شد. همچنین آسیب های جدی جبران ناپذیری به چشم‌ها و پوست بدن شما وارد می کنند. بنابراین استفاده از این نوع محلول ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

دو) استفاده از محلول های سفید کننده وایتکس.

آب ژاول که به آن وایتکس هم گفته می شود محلولی است حاوی هیپوکلریت سدیم به رنگ زرد کمرنگ که بوی بسیار تندی دارد و خاصیت ضدعفونی کنندگی، گندزدایی و بوزدایی بسیار قدرتمندی دارد. استفاده از این مواد سفید کننده برای تمیز کردن شیرآلات باعث درخشندگی و تمیزی آنها می شود اما به جهت وجود کلر در این مواد، خاصیت خورندگی بسیار زیادی داشته و در ترکیب با هر گونه از انواع فلزات به تدریج آن را از بین می‌برد. بنابراین نباید به جهت درخشندگی ای که تولید می کند برای تمیز کاری و نظافت شیرآلات از این نوع محلول ها استفاده کرد. چون علاوه بر اینکه موجب از بین رفتن پوشش کروم یا رنگ شیرآلات می شود، به لحاظ خاصیت خورندگی که دارد باعث از بین رفتن سطح فلزی شیرآلات شما میشود. همچنین به جهت بخارات ایجاد شده موجب انواع بیماری های تنفسی و چشمی می گردند.

از بین بردن جرم شیرآلات

سه) استفاده از کف مواد شوینده.

یکی دیگر از روش های تمیز کردن شیرآلات بهداشتی استفاده از کف حاصل از مخلوط کردن مایع ظرفشویی یا مایع دستشویی با آب گرم می باشد که نسبت به دو روش قبلی بسیار کم ضررتر است.

روش کار:
برای این کار حدود ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی یا دستشویی را داخل حدود نیم لیتر آب گرم بریزید و هم بزنید تا خوب کف کند و کف حاصل را با ابر برداشته و روی شیرآلات بریزید. سپس شیرآلات خود را با کمک ابر به نرمی بشویید. برای قسمت هایی که امکان شستن با دست ابر وجود ندارد از یک مسواک نرم کمک بگیرید مانند قسمت‌های گلوگاهی و یا انتهای پایینی شیرآلات. بعد از چند دقیقه شستشو شیر ها را با آب ولرم آب بکشید و با یک دستمال نرم خشک کنید.

تمیز کردن شیرآلات

چهار) استفاده از جوش شیرین یا بی کربنات سدیم.

جوش شیرین دارای خاصیت بازی است و خاصیت اسیدی ندارد، بنابراین کمتر از موارد بالا ضرر به شیر آلات شما وارد می‌کند. جوش شیرین به صورت پودر و بلور های بسیار ریز است و جاذب رطوبت و بوگیر می باشد.

روش کار برای تمیز کردن شیرالات خود با جوش شیرین:
بهتر است که پودر جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید تا حالت کرمی و نرم پیدا کند. سپس با استفاده از یک دستمال مایع کرمی و خمیری شکل به دست آمده را بر روی سطح شیرآلات خود بکشید. بهتر است قسمت‌های باریک‌تر را نیز با استفاده از مسواک نرم به خوبی تمیز کنید. بعد از چند دقیقه شیرآلات خود را آب بکشید و با دستمال نرم خشک کنید.

تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین
تمیز کردن شیرآلات با مسواک

پنج) استفاده از مواد طبیعی مانند سرکه سفید و آب لیموی طبیعی.

بعد از توضیح موارد چهارگانه فوق حالا نوبت به بررسی بهترین، کم ضررترین، اصولی ترین و صحیح ترین روش تمیز کردن و از بین بردن رسوب شیرآلات بهداشتی می رسد. چرا که همیشه استفاده از مواد طبیعی کمترین میزان ضرر را برای طبیعت و برای خود ما دارد.

سرکه از اکسید شدن اتانول حاصل از تخمیر قند های موجود در انگور خرما و آب سیب و غیره به دست می آید و معمولاً بین ۳ تا ۵ درصد آن اسید استیک است. بنابراین میزان آن به قدری کم است که ضرری برای پوشش شیرآلات و رنگ موجود بر روی آنها ندارد. سرکه علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی، باعث درخشندگی و زیبایی هر چه بیشتر شیرآلات می شود همچنین کمترین ضرری برای سلامتی انسان ندارد. بنابراین بهترین روش برای تمیز کردن شیرآلات بهداشتی و از بین بردن رسوب شیرآلات حمام، توالت، ظرفشویی و روشویی استفاده از سرکه طبیعی سفید یا آبلیمو است.

روش کار از بین بردن جرم با سرکه و لیمو:

 1. روش کار بسیار ساده است. مقداری سرکه سفید طبیعی را داخل افشانه بریزید و آن را روی شیرآلات خود اسپری کنید. تحمل کنید تا سرکه بر روی شیر شما باقی بماند.(حدود ۵ دقیقه کافی است)
  بعد از آن به کمک یک دستمال نرم شروع به پاک کردن سطح شیرآلات نمایید. اگر سطح شیرآلات در اثر برخورد با دستمال خشک شد مجدداً سرکه روی آن اسپری کنید و به کار خود ادامه دهید تا سطح شیر از جرم ها و آلودگی ها کاملاً تمیز شود. بعد از آن با آب ولرم شیرها را بشویید. سپس با دستمال نرم خشک کنید و شاهد تمیزی درخشندگی و طول‌عمر شیرآلات خود باشید.
 2. برای تمیز کردن شیر خود با آبلیمو هم می توانید به همین روش عمل کنید. اگر لیموی تازه هم داشته باشید می توانید آن را از وسط به دو نیم کنید و لیموی نصف شده را به تمام سطوح شیرآلات خود بمالید، طوری که کاملاً شیر شما با به آبلیمو آغشته شود. بعد با دستمال به صورت دایره ای آن را پاک کنید. بعد با آب ولرم بشویید و با دستمال نرم خوب خشک کنید و از زیبایی درخشندگی و پاکیزگی شیرآلات خود لذت ببرید.
تمیز کردن شیرآلات با لیمو
تمیز کردن شیرآلات

امروزه با بالا رفتن قیمت کالاها، نگهداری صحیح از لوازم بسیار حائز اهمیت است. بنابراین شمایی که مبالغ هنگفتی بابت خرید شیرآلات بهداشتی خود هزینه کرده اید بهتر است با رعایت اصول صحیح نگهداری و نظافت شیرآلات خود باعث افزایش طول عمر آنها و زیبایی هر چه بیشتر آنها شوید.

در پایان بیان چند نکته لازم و ضروری به نظر می‌رسد:

 1. به هیچ وجه برای از بین بردن جرم شیرآلات از سیم ظرفشویی و اسکاچ دستمال های زبر استفاده نکنید. زیرا علاوه بر اینکه موجب ایجاد خط و خش بر روی شیرآلات می شوند، محلی برای تجمع آلودگی ها خواهند بود.
 2. در پایان هر نوبت استفاده از شیر ها و یا حداقل در پایان هر روز شیرآلات را با آب خالی بشویید و خشک کنید تا لکه های آهک و گچ و رسوبات موجود در آب بر روی آنها نماند. با این کار شیر های شما هیچ وقت جرم نخواهند گرفت.
 3. اگر از سرکه یا آبلیمو برای تمیز کردن شیرآلات خود استفاده می کنید در صورتی که شیرالات شما خیلی کثیف و جرم گرفته باشد، می توانید پارچه ای نرم یا حوله ای را کاملا با سرکه یا آبلیمو خیس کنید و به روی شیر خود ببندید طوری که تمام قسمت های شیر را با دستمال بپوشانید و مدتی در حدود یک از شب تا صبح کامل دستمال آغشته به سرکه یا آبلیمو بر روی شیر شما بماند. سپس دستمال را بردارید و شیر خود را با آب بشویید و با یک دستمال نرم آن را خشک کنید.
از بین بردن جرم شیرآلات
از بین بردن جرم شیرآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *